Aglomeraţie pe străzile din Soroca
Orașul Soroca a dat garda jos, după mai mult de o lună de izolare. Pe străzi e aglomerație, dar lumea, în majoritatea cazurilor, respectă măsurile de protecție. Au fost redeschise și piețele, unde se adună cei mai mulți localnici. Oamenii spun că pericolul nu a fost depășit.
Unii însă recunosc că poarta masca doar ca să nu fie amendați.
Acest bărbat a venit în oraș pentru prima dată după ce a fost ridicată carantină. Ar fi preferat să stea acasă, întrucât se teme de virus.
În piețele din oraș e multă lume. Oamenii sunt lăsați să intre doar dacă poartă mască și mănuși. La intrare se află un punct de dezinfectare, iar cei neechipați sunt întorși din drum.
Vânzătorii din piață spun că respectă toate regulile și își schimbă frecvent echipamentul.
Iar comercianții ambulanți afirmă că au ieșit de nevoie, chiar dacă încă îi bântuie pericolul.








