Ministerul Sănătății a prezentat noile norme de organizare a asistenței medicale primare în Republica Moldova
Ministerul Sănătății a prezentat noile norme de organizare a asistenței medicale primare în Republica Moldova. Documentul urmărește consolidarea serviciilor medicale la nivel comunitar și eficientizarea managementului instituțiilor medicale, fără a fi afectat accesul cetățenilor la servicii. O atenție sporită este acordată grupurilor vulnerabile prin realizarea vizitelor la domiciliu pentru gravide, copii și persoane cu dizabilități.
Reprezentanții Ministerului Sănătății afirmă că proiectul urmărește creșterea accesului populației la servicii medicale eficiente, cu accent pe prevenirea bolilor, monitorizarea pacienților și asigurarea continuității îngrijirilor medicale.
LUMINIȚA AVORNIC, șefa Secției politici în domeniul asistenței primare, Ministerul Sănătății: "O atenție deosebită este acordată grupurilor vulnerabile prin realizarea vizitelor la domiciliu pentru gravide, copii, persoane cu dizabilități severe și alte categorii care necesită sprijin suplimentar. Totodată sunt prevăzute măsuri pentru creșterea calității și siguranței serviciilor medicale, digitalizarea proceselor și consolidarea cooperării între instituțiile medicale."
Noile prevederi consolidează și rolul Centrelor de Sănătate Regionale. Acestea vor fi responsabile de coordonarea activității tuturor prestatorilor de servicii medicale în teritoriu și implementarea programelor prioritare. Un exemplu de implementare a reformei a fost prezentat de șeful Centrului de Sănătate nr. 1 Orhei, Iurie Lupăcescu. Potrivit lui, în urma reorganizării, nouă centre de sănătate au fost integrate în instituția pe care o conduce, fără ca angajații să fie afectați.
IURIE LUPĂCESCU, șeful Centrului de Sănătate nr. 1 Orhei: "În rezultatul reformei nu a avut de pierdut nimeni, nici personalul medical, nici personalul auxiliar. Pacientul a avut de câștigat, deoarece de două ori pe săptămână, în fiecare oficiu de sănătate și oficiu al medicului de familie, este prezent medicul de familie, iar pacientul este deservit la locul de trai."
Astfel, pacienții din sate nu mai sunt nevoiți să meargă la centrul raional pentru investigații de laborator.
IURIE LUPĂCESCU, șeful Centrului de Sănătate nr. 1 Orhei: "Sângele este prelevat pe loc și cu ajutorul mașinii de serviciu se aduce la centrul raional, unde sunt efectuate investigațiile de laborator. Ulterior, rezultatele sunt transmise înapoi în oficiile de sănătate."
Noile norme de organizare a asistenței medicale primare urmăresc modernizarea rețelei de servicii medicale, utilizarea mai eficientă a resurselor și apropierea serviciilor de sănătate de comunități.








