Mai mulți angajați ai Căilor Ferate nu și-au primit salariile din martie
Mai mulți angajați ai Căilor Ferate nu și-au primit salariile din februarie încoace! Restanțele ar fi o consecință a stării de lucruri la întreprindere, care s-a înglodat în datorii. Oamenii abia o duc de azi pe mâine. Unii împrumută de la rude sau prieteni, alții sunt nevoiți să cheltuie banii primiți de la stat pentru copii. Directorul interimar al întreprinderii, Serghei Tomșa, promite că salariații își vor primi leafa începând de astăzi. Potrivit acestuia, CFM are o datorie totală de 70 de milioane de lei.
Această femeie zice că lucrează 20 de ani la CFM, iar soțul ei - 40 de ani. Familia supraviețuiește cu doar 1800 de lei pe lună - bani primiți pentru gradul de invaliditate a copilului.
Unii angajați spun că nu s-ar descurca, dacă nu ar avea rude, care muncesc în străinătate.
Directorul interimar al CFM crede că situația se va schimba în cel mai scurt timp și oamenii își vor primi banii munciți. SERGHEI TOMȘA, director interimar, CFM: "Astăzi s-a început să achite salariu pe luna martie. Credem că mă rog să reușim poate săptămâna viitoare să achităm jumătate din salariu din luna martie. La începutul lunii viitoare cred că putem să închidem totul pe luna martie. Situația s-a creat din aceea că într-adevăr nu este volum. Ce măsură nu s-ar întreprinde, dar dacă nu sunt volume, nu sunt încasări la căile ferate."
Autoritățile cunosc situația de la CFM, dar când va fi redresară, nu știu.
ROMAN COJUHARI, directorul Agenției Proprietății Publice: "Am întreprins mai multe acțiuni în vederea stingerea acestor datorii. Ultima dată când am discutat știu că s-a achitat salariu pentru luna ianuarie. Am rugat să fie întreprinse mai multe acțiuni să fie stinse aceste datorii."
Potrivit directorului interimar ai Căilor Ferate, sunt purtate discuții cu autoritățile de la Kiev și București privind atragerea volumului de tranzit a mărfurilor prin Republica Moldova.








