Brazilia - Belgia, în sferturi
Sport 3 iulie 2018, 12:08 | 1716

Brazilia - Belgia este al 3-a sfert de finală de la Campionatul Mondial de fotbal din Rusia.

Brazilia a dispus de Mexic cu 2-0 prin reușitele semnate de Neymar și Firmino. Ambele goluri au venit în partea a doua a meciului. Belgia a dispus de Japonia cu 3-2, după o răsturnare senzațională de scor. Haraguchi și Inui au marcat imediat după pauză, însă europenii au revenit miraculos. Vertonghen, Fellaini și Chadli au întors rezultatul. O astfel de răsturnare de scor nu se mai întâmplase de 48 de ani la Cupa Mondială. Ultima dată când o formaţie a fost condusă cu 0-2 şi a reuşit să revină, într-o fază eliminatorie la Cupa Mondială, s-a întâmplat în 1970. Atunci, Anglia a condus cu 2-0 în meciul cu Germania, dar nemţii au reuşit să revină şi s-au impus cu 3-2.