Fostul adjunct al directorului SIS, Alexandru Balan, a fost lipsit ieri de cetățenia Republicii Moldova
Fostul adjunct al directorului Serviciului de Informații și Securitate, Alexandru Balan, a fost lipsit ieri de cetățenia Republicii Moldova. Președinta Maia Sandu a semnat decretul la aproximativ două luni după condamnarea acestuia pentru tentativă de divulgare a secretului de stat și transferarea în Belarus.
Potrivit documentului semnat de șefa statului, cetățenia este retrasă din 23 iunie. Documentul poate fi contestat în instanța de judecată. În 28 aprilie 2026, președinta Maia Sandu l-a grațiat pe Alexandru Balan, condamnat pentru divulgarea secretului de stat, pentru a face posibil un schimb internațional de agenți, în urma căruia doi ofițeri SIS, reținuți la Moscova în 2025, sub acuzația de spionaj, au fost aduși la Chișinău. În schimbul de agenți au fost implicate serviciile secrete ale SUA, României și Poloniei. Cei doi cetățeni moldoveni arestați în Federația Rusă au fost returnați în schimbul lui Alexandru Balan, descris drept agent al KGB-ului belarus, și Ninei Popova, cetățeană a Federației Ruse. În Belarus, Balan a fost întâmpinat cu flori de reprezentanți ai KGB-ului din această țară. Maia Sandu a declarat că el ar fi transmis informații sensibile altor state exclusiv în perioada în care Republica Moldova se afla sub controlul oligarhului Vladimir Plahotniuc. Fost adjunct al șefului SIS și deținător al cetățeniei moldovenești și române, Alexandru Balan, a fost reținut în 8 septembrie 2025, la Timișoara, pentru că le-a divulgat serviciilor secrete belaruse, apropiate de Moscova, informații clasificate despre România. În 24 aprilie 2026, a fost extrădat din România și predat autorităților de la Chișinău, unde a fost condamnat la un an și șase luni de închisoare pentru divulgarea secretului de stat.








