Jurnalul Sportiv, 5 Octombrie
Jurnal TV a transmis aseară în premieră Champions League. Inter a dispus de Barcelona cu 1-0 iar Simone Inzaghi își păstrează postul de antrenor la vicecampioana Italiei. În celălat meci din grupă, Bayern a trecut de Viktoria cu 5-0. Germanii totalizează maxim de puncte, Inter e pe doi cu 6 puncte, Barcelona pe 3 cu 3 puncte, iar campioana Cehiei nu are nici un punct. În grupa A, Napoli s-a distrat cu Ajax, de care a trecut cu 6-1, iar Liverpool a dispus de Rangers cu 2-0. Italienii au 9 puncte, englezii cunt pe doi cu 6 puncte, olandezii sunt pe 3 cu 3 puncte, iar scoțienii nu au adunat nici un punct. Lider surpriză în grupa B. Brugge are maxim de puncte după 3 runde, după ce aseară a trecut de Atletico cu 2-0. În celălalt meci, Porto a trecut de Leverkusen cu același scor. Porto, Atletico și Leverkusen totalizează câte 3 puncte. În grupa D, Marseille a învins-o pe Sporting cu 4-1, iar Eintracht a remizat cu Tottenham 0-0. Sporting rămâne prima cu 6 puncte. Eintracht și Tottenham totalizează câte 4 puncte, iar Marseille rămâne ultima cu 3 puncte.
Napoli are un start de sezon fantastic! Pe primul loc în Serie A, trupa lui Luciano Spalletti a devenit echipa cu cele mai bune cifre din grupele UEFA Champions League după recitalul cu Ajax, 6-1. Fără nume mari în lot, dar cu un grup unit, Napoli și-a continuat parcursul excelent din această ediție a UCL și la Amsterdam, după ce le-a învins în prealabil fără drept de apel pe Liverpool, 4-1, și pe Rangers, 3-0.
Ucraina pregătește o candidatură comună cu Spania și Portugalia pentru a găzdui Cupa Mondială din 2030, potrivit publicației The Times. Ucraina se alătură acestui proiect pe ultima sută de metri, în condițiile în care Spania și Portugalia au stabilit deja stadioanele care să găzduiască meciuri.
Fostul antrenor al echipei naţionale de gimnastică a Braziliei, Fernando de Carvalho Lopes, a fost condamnat la 109 ani şi 8 luni de închisoare pentru violarea a patru sportivi, inclusiv a cel puţin unui minor, anunţă presa locală. Fostul antrenor brazilian a fost condamnat luni, în primă instanţă, de un tribunal din oraşul Sao Bernardo do Campo.








