Un tren cu 340 de pasageri, inclusiv 67 de copii, a fost lovit de o dronă rusească, joi dimineață, în regiunea Odesa din Ucraina
Un tren cu 340 de pasageri, inclusiv 67 de copii, a fost lovit de o dronă rusească, joi dimineață, în regiunea Odesa din Ucraina. Mecanicul și ajutorul său au murit. Potrivit autorităților ucrainene, pasagerii au rămas nevătămați.
După atac, Administrația militară a regiunii Odesa a inițiat o operațiune de evacuare, la care au participat serviciile de urgență, poliția și autoritățile locale. Toți cei 340 de pasageri ai trenului au fost evacuați din zona atacului și transportați cu 12 autobuze într-un loc sigur. De-a lungul traseului de evacuare au fost poziționate ambulanțe, pentru a asigura siguranța pasagerilor. Ulterior, autoritățile au anunțat că operațiunea de evacuare a fost finalizată.
Forțele de ordine cercetează circumstanțele atacului, pe care autoritățile ucrainene îl califică drept o nouă crimă de război comisă de Federația Rusă împotriva populației civile. Președintele Volodimir Zelenski a declarat că inamicul țintește în mod deliberat infrastructura și obiectivele civile.
VOLODIMIR ZELENSKI, președintele Ucrainei: "În tren se aflau 340 de persoane. Cu siguranță, cel care opera drona nu avea cum să nu știe că era vorba de o țintă civilă."
Potrivit liderului de la Kiev, pe parcursul nopții au avut loc atacuri în 11 regiuni.








