Compania Air Moldova, intrată în procedură de insolvență, este datoare pasagerilor cu circa 180 de milioane de lei
Social 22 februarie 2024, 15:42 | 474

Compania Air Moldova, intrată în procedură de insolvență, este datoare pasagerilor care și-au procurat bilete cu aproximativ 180 de milioane de lei. Declarația a fost făcută de ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Andrei Spânu, în cadrul emisiunii „Secretele Puterii” de la Jurnal TV. Oficialul spune că fugarul Ilan Șor este vinovat de situația în care a ajuns operatorul aerian, dar promite că cei peste 28 de mii de pasageri păgubiți vor fi printre primii care își vor întoarce banii, atunci când suma va fi deblocată de pe contul Air Moldova.

ANDREI SPÂNU, ministru al Infrastructurii și Dezvoltării Regionale: "Este adevărat, peste 28 de mii de oameni trebuie să-și primească banii înapoi de la acest personaj, de la Air Moldova, care a intrat într-un proces de restructurare a datoriilor. Vreau să se cunoască că banii sunt blocați pe conturile acestei companii. Noi considerăm că Șor asta a vrut să facă, în esență. Să ia acei bani prin diferiți alți creditori și să nu mai ajungă resurse pentru persoanele care și-au procurat bilete."

Andrei Spânu a vorbit și despre licitația repetată de la Aeroportul Internațional Chișinău privind închirierea spațiilor comerciale de pe teritoriul aerogării. Potrivit lui, aceasta urmează să aibă loc pe 29 martie. Ministrul a spus că desfășurarea licitației precedente nu a fost posibilă deoarece proprietarii celor două companii participante ar fi fost implicate în schemele fugarului Ilan Șor.

ANDREI SPÂNU, ministru al Infrastructurii și Dezvoltării Regionale: "Aproape un miliard de lei fac aceste două companii, care gestionează aceste spații. - Magazinele și restaurantele? - Exact. Toată această panică în jurul licitației este că acest grup criminal, în sfârșit, va pierde controlul asupra acestor spații și eminent va pierde și aceste venituri."

Aeroportul Internațional Chișinău necesită modernizare, dar pentru aceasta e nevoie de investiții imense, a mai menționat Spânu. Potrivit lui, trebuie să fie reabilitate pistele și spațiile pentru parcarea aeronavelor, lucrări care ar costa peste 40 de milioane de euro. „Sunt și alte cheltuieli”, a spus oficialul, care a vorbit inclusiv despre construcția unui terminal nou.

ANDREI SPÂNU, ministru al Infrastructurii și Dezvoltării Regionale: "Un terminal nou care să fie conectat cu terminalul existent. La etapa actuală, după studiul de fezabilitate, avem patru ieșiri din terminal, direct în avion. Costul lui estimativ ar fi de aproximativ 150-160 de milioane de euro. Suplimentar, a treia cea mai mare investiție este o parcare auto multietajată. - Care ar costa cât? - Care ar costa, din estimări, 16 milioane."

În total, Aeroportul Internațional Chișinău necesită investiții de peste 200 de milioane de euro, a punctat Spânu. Anterior, autoritățile au vorbit tot mai deschis despre o posibilă concesionare a Aeroportului Internațional Chișinău. În noiembrie trecut, Andrei Spânu a spus că se iau în calcul toate opţiunile, inclusiv concesionarea. Tot atunci oficialul a declarat că „în perioada următoare, o companie de investiţii va veni în Republica Moldova şi va încerca să găsească soluţii pentru modernizarea aeroportului”. Principala aerogară a țării a fost concesionată timp de zece ani de compania Avia Invest, afliată lui Ilan Șor. După un șir lung de încălcări ale contractului de concesiune, aeroportul a revenit în gestiunea statului în noiembrie 2022, ca urmare a deciziei Curții de Apel Chișinău.

Opinia ta contează. Comentează!