Regele, încântat de ucraineni
Externe 21 februarie 2023, 15:43 | 423

Regele Charles al III-lea al Marii Britanii a vizitat luni militarii ucraineni, care se antrenează alături de armata britanică, exprimându-şi ''admiraţia'' faţă de ucraineni, cu câteva zile înainte de împlinirea unui an de la invadarea Ucrainei de către Rusia. Monarhul britanic a asistat la antrenamentele ucrainenilor, numeroşi dintre ei fiind civili fără experienţă militară. Pregătirea lor în Marea Britanie durează cinci săptămâni, scrie AFP.

Aproximativ zece mii de militari ucraineni au beneficiat de pregătire în Marea Britanie, începând din vara anului trecut. Armata britanică estimează că în acest an va antrena încă 20 de mii de ucraineni. PATRICK SANDERS, general, Armata Marii Britanii: "Am instruit peste zece mii de soldați ucraineni până acum. Încă 20 de mii de soldați vor fi instruiți în acest an. Este un efort internațional. Noi, britanicii, instruim în jur de o treime."

Deşi familia regală britanică nu intervine în chestiunile politice, în ultimul an în mai multe ocazii principalii săi membri au renunţat la atitudinea rezervată, prin donaţii personale, vizite efectuate la refugiaţi sau atunci când preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a fost primit la Palatul Buckingham, la începutul acestei luni.

Într-un discurs ținut la Westminster Hall, Zelenski le-a spus parlamentarilor britanici că va face "tot posibilul şi imposibilul pentru a determina lumea să furnizeze Ucrainei avioane moderne pentru a le da putere şi a-i proteja pe piloţii care ne vor apăra".

Anul trecut, Londra i-a furnizat Kievului ajutor militar în valoare de 2,3 miliarde de lire sterline, iar guvernul s-a angajat să menţină acelaşi nivel şi în acest an, situându-se astfel pe poziţia a doua în lume, după Statele Unite, sub acest aspect. Londra i-a livrat armatei ucrainene arme letale chiar dinainte de lansarea invaziei ruse, pe 24 februarie anul trecut, şi a fost prima ţară care şi-a anunţat intenţia, în ianuarie, de a-i trimite şi tancuri grele - 14 Challengers 2, urmată de Germania, cu Leopard, şi Statele Unite, cu Abrams.

Premierul britanic Rishi Sunak s-a arătat reticent în ce priveşte livrarea de avioane de vânătoare, apreciind că acest lucru ar necesita "luni" şi chiar "ani" de instruire pentru piloţi.

Opinia ta contează. Comentează!