Statutul de neutralitate al Republicii Moldova este deseori invocat ca instrument de manipulare și dezinformare
Social 25 iunie 2026, 17:44 | 130

Statutul de neutralitate al Republicii Moldova este deseori invocat ca instrument de manipulare și dezinformare. Se întâmplă mai ales când sunt discutate pozițiile Chișinăului față de agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei. Analistul politic Anatol Țăranu a explicat însă că neutralitatea nicidecum nu presupune izolare sau un impediment pentru cooperarea cu alte state și organizații internaționale. Totodată, prezența militarilor ruși în regiunea transnistreană viciază grav statutul de neutralitate.

Anatol Țăranu a explicat că Federația Rusă încalcă flagrant prevederile Constituției prin menținerea prezenței militare pe teritoriul țării noastre.

ANATOL ȚĂRANU, analist politic: "Neutralitatea Republicii este consfințită în Constituție, iar aceasta înseamnă că Republica Moldova nu poate să facă parte din alianțe militare și nu are dreptul să mențină pe teritoriul său trupe militare străine. Pe teritoriul Republicii Moldova se găsesc trupe militare străine. Acum vorbesc despre trupele militare ruse din Transnistria. Noi avem o neutralitate declarată, dar nu una de facto."

Analistul a explicat că neutralitatea permite cooperarea în domeniul securității și apărării atât cu NATO, cât și cu alte organizații și state, iar atitudinea față de agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei nu reprezintă o încălcare a acestui statut.

ANATOL ȚĂRANU, analist politic: "Ceea ce face Republica Moldova în raport cu Ucraina, cu războiul din Ucraina, este nimic altceva decât o reacție politică la acea agresiune pe care o face Rusia în raport cu vecinul nostru."

Statutul de neutralitate este consfințit prin articolul 11 al Constituției. Dezbaterile asupra acestuia s-au intensificat după declanșarea invaziei ruse în Ucraina, în februarie 2022, pe fondul preocupărilor legate de securitatea regională.

Opinia ta contează. Comentează!