Aproape 170 de mii de euro au găsit vameșii de la Leușeni într-un microbuz care transporta colete din Irlanda
Aproape 170 de mii de euro au găsit vameșii de la Leușeni într-un microbuz care transporta colete din Irlanda. Suma impresionantă era tăinuită într-un container frigorific. Poliția i-a reținut pe doi suspecți.
În containerul frigorific modificat în interior erau ticsite pachete cu valută. În total, 168.800 de euro înveliți în peliculă și staniol. Acasă la unul dintre șoferii reținuți a fost găsit un container similar.
TATIANA BOGDAN-ȘOMPOL, ofițer de presă al Serviciului Vamal: "După reținerea celor doi bănuiți, cu vârste de 30 și 48 de ani, le-a fost prezentată învinuirea pentru tentativă de contrabandă, iar procurorii au obținut aplicarea măsurii preventive sub formă de arest preventiv pentru 30 de zile, în vederea continuării obiective a investigațiilor penale."
Banii au fost ridicați și constituie corp delict în dosarul penal. Potrivit legislației, suspecții beneficiază de prezumția nevinovăției.








