Spania și Portugalia se vor întâlni în optimi, într-un meci transmis de Jurnal TV
Social 3 iulie 2026, 17:15 | 189

Portugalia a obținut o calificare in extremis în optimile de finală ale Cupei Mondiale, după un succes împotriva Croației. Tot în optimi au ajuns Spania și Elveția. Jurnal TV va difuza în această seară, de la ora 21:00, duelul dintre Australia și Egipt.

Spania a trecut cu scorul de 3-0 de Austria. Mikel Oyarzabal a semnat o dublă iar cealaltă reușită a fost semnată de Pedro Porro. Spania se va duela în optimi cu Portugalia într-un meci transmis în direct de Jurnal TV.

Portugalia s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins Croația, scor 2-1. După o primă repriză care s-a terminat 0-0, croații au început perfect partea a doua, iar Ivan Perisic a deschis scorul, în minutul 53. Lusitanii au reușit egalarea, în minutul 68, atunci când același Cristiano Ronaldo a înscris din penalty. În minutul 90+4, Goncalo Ramos a făcut 2-1, după o centrare de excepție venită de la Rafael Leao. Croații au marcat și ei în minutul 90+13, dar golul lui Gvardiol a fost anulat, după ce Matanovic a fost găsit în poziție de ofsaid.

Elveția s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins Algeria, scor 2-0. Embolo a reușit să deschidă scorul încă din minutul 10, după o fază de senzație realizată de Manzambi. Elveția a început la fel de bine și cea de-a doua repriză și a făcut 2-0 încă din minutul 46, după ce Dan Ndoye l-a învins pe Luca Zidane cu un șut de la marginea careului. În următoarea fază a competiției, Elveția se va lupta cu câștigătoarea duelului Columbia - Ghana.

Opinia ta contează. Comentează!