Au rămas fără pensii pentru aprilie
Social 12 mai 2020, 22:00 | 31352

Peste 150 de bătrâni din satul Scoreni, raionul Strășeni, au rămas fără pensii în ajunul Paștelui. Banii pentru luna aprilie, care urmau să fie distribuiți pe la case de către poștaș, au dispărut. Oamenii spun că s-au adresat la autoritățile locale, dar degeaba. Până va fi găsit vinovatul, pensionarii trăiesc din mila copiilor și a rudelor.

Au rămas fără indemnizații și părinții, cu copii.

Oamenii cred că vinovate de dispariția banilor s-ar face șefa oficiului din sat și poștașul, care sunt mamă și fiică.

Am reușit să vorbim la telefon doar cu poștașul din sat.

Nu am primit un răspuns clar nici de la primarul satului.

Dispariția banilor rămâne, deocamdată, o enigmă și pentru cei de la "Poșta Moldovei".

Dacă nu își vor primi pensiile, oamenii din Scorenu amenință cu un protest în centrul satului. 

Opinia ta contează. Comentează!