În raionul Telenești, mai multe sate mici sunt îndemnate să-și unească forțele, pentru a supraviețui și a se dezvolta
Social 13 martie 2026, 20:01 | 30

Mai multe sate mici din raionul Telenești sunt îndemnate să se unească, pentru a forma o localitate dezvoltată. În timp ce primarii și consilierii discută despre amalgamarea voluntară, oamenii de rând își pun întrebări simple, dar esențiale: „Va fi mai bine pentru ei?”, „Vor avea mai multe servicii?” și „Cine îi va conduce?”. La Negureni, inițiativa a și fost votată, însă drumul spre comunitatea mare și puternică, pe care și-o imaginează autoritățile centrale, este pavat de îngrijorări, dubii și scepticism.

La sfârșitul lunii februarie, comuna Negureni a inițiat procesul de amalgamare voluntară cu șapte localități din raionul Telenești - comunele Chițcanii Vechi, Ratuș, Târșiței și satele Verejeni, Țânțăreni, Nucăreni și satul Codrul Nou. Decizia a fost votată în unanimitate de aleșii locali de la Negureni, însă consiliile celorlalte localități încă nu s-au pronunțat.

ION POPA, primarul satului Negureni: "La baza acestei decizii a stat nemijlocit necesitatea și realitățile cu care ne confruntăm noi astăzi, fiecare comună în parte. Pe de altă parte, acea inițiativă legislativă, prin care s-a spus destul de tranșant că în luna iulie sau dacă ar fi să-l citez pe domnul Buzu, secretarul general al guvernului, în luna iulie va fi trasă acea linie privind amalgamarea voluntară ceea ce ar însemna că în toamnă să fie votat și publicat modificările la legea privind organizarea administrativ-teritorială a Republicii Moldova, ceea ce ar însemna o amalgamare normativă, sau ca să fie pe înțelesul tuturor, o amalgamare forțată."

Dacă s-ar uni, aceste localități ar aduna o populație de 9.000 de locuitori. În fiecare va fi deschis câte un centru unificat de prestare a serviciilor publice.

ANGELA ANTON, primar, comuna Chițcanii Vechi, Telenești: "Am primit într-adevăr două propuneri, una de la primarul din Negureni și una de la primarul din Sărăteni. Am primit deciziile, urmează ca în ședințele viitoare să decidem cu consilierii ce hotărâm și desigur cu comuna să discutăm, să vedem ce propuneri au locuitorii și deja o să vedem. -De Negureni vă desparte un pod, de Sărăteni? -De Sărăteni mai mult, avem undeva două localități."

ION ALBU, primar, satul Codrul Nou, Telenești: "Cinstit, de când sunt în funcția de primar, nu ne-am gândit, nici eu, nici consiliul local, la o amalgamare oare care cu alte localități. Avem diferite păreri, una pot să spun, părerea consiliului local, majoritatea sunt împotrivă. N-avem noi doritori ca să ne amalgamăm cu o primărie sau cu alta. Până la moment avem două propuneri de amalgamare."

ION POPA, primarul satului Negureni: "Avem un mod de gândire că fie regatul cât de mic, regele oricum se simte rege. În momentul în care acele regate urmează să dispară, nimănui nu i-ar fi plăcut."

Procesul de amalgamare a localităților rămâne unul voluntar deocamdată, iar deciziile finale depind de consiliile fiecărei localități implicate și de consultarea locuitorilor.

Opinia ta contează. Comentează!