Mai mulți locuitori ai satului Tochile-Răducani se plâng că singurul drum spre casele lor este într-o stare deplorabilă
Social 27 aprilie 2021, 19:45 | 9941

De ani buni, viața mai multor locuitori din satul Tochile-Răducani, raionul Leova a devenit și mai grea nu doar din cauza bătrâneții, dar și a stării deplorabile a drumului din mahala - singura cale de acces spre propriile locuințe. Zilnic, oamenii sunt nevoiți să sară peste șanțuri și gropi pentru a ieși din ogrăzi sau când revin acasă. În zonă nu pot ajunge nici ambulanța, nici pompierii. Primarul satului, Marin Ciobanu, nu pare deranjat de situație și spune că acces în regiune este, doar că prin câmp.

Și așa e în fiecare zi. Un adevărat coșmar când merg în sat și când revin acasă, iar când plouă e și mai greu. Oamenii trebuie să facă față nu doar gropilor și șanțurilor, dar și noroiului.

VEACESLAV LEONTI, locuitor al satului Tochile - Răducani, raionul Leova: "De când îi spunem la primar și nu face nimic. Ne zice ca noi să cărăm cu căruțele, cu roabele să facem drumul. Am avut un pilon aici și pe acela ni l-a luat primarul și s-a făcut bordură la el acasă. Pilonul ajuta ca să nu se ducă râpa la vale. Acesta este unicul drum. Alt drum noi nu mai avem în mahala aici. - Când plouă mai tare ce faceți? - Ce facem, mergem în patru."

EVDOCHIA FRUMUZACHI, locuitoare a satului Tochile - Răducani, raionul Leova: "Majoritatea care a mai rămas aici în mahala sunt în vârstă."

MARIA GUSTEI, locuitoare a satului Tochile - Răducani, raionul Leova: "În băț la vale, în băț la deal. Nu ne ia nimeni în seamă. Mergem la el să ne plângem și el nimic. Ne-a zis că, dacă vrem să ne facem drum, să ne ducem cu căruțele să ducem prundiș, dar noi nu mai putem. Ajunge, am făcut ani dea rândul. Este bătaie de joc."

Mai grav, din cauza stării deplorabile a drumului, în zonă nu are acces nici ambulanța, nici mașina pompierilor. Sătenii s-au pomenit pur și simplu izolați în localitate.

VEACESLAV LEONTI, locuitor al satului Tochile-Răducani, raionul Leova: "Nu ajunge nici pompierii, nici ambulanța, nimic. Câțiva ani în urmă a ars aici un om în casă până au ajuns pompierii. Ambulanța nici atât. Eu aseară am dus soția în brațe până în vale, la ambulanță, pentru că nu se putea ridica la deal."

EVDOCHIA FRUMUZACHI, locuitoare a satului Tochile - Răducani, raionul Leova: "Eu, de exemplu, când mi-am dus soțul la spital, am rugat vecinii ca să mă ajute să-l cobor la vale, pentru că avea febră, slăbiciuni și nu putea să meargă."

Am încercat să discutăm cu alesul local, Marin Ciobanu, dar la primărie nu l-am găsit. La telefon ne-a spus că oamenii nu sunt chiar izolați, iar dacă nu le place, ar putea să-și schimbe locul de trai.

MARIN CIOBANU, primarul satului Tochile - Răducani, raionul Leova: "Este acces prin câmp. Nu sunt posibilități pentru a repara drumul dat. - Nu este posibil de nivelat cu un tractor? - Nu este posibil."

Oamenii spun că, dacă primarul nu le va rezolva problema, vor depune o plângere la Consiliului Raional Leova.

Opinia ta contează. Comentează!