Sergiu Caraman a fost reales în funcția de președinte al Consiliului Superior al Magistraturii cu votul a opt membri ai instituției
Politic 9 iunie 2026, 16:19 | 156

Sergiu Caraman a fost reales în funcția de președinte al Consiliului Superior al Magistraturii. Acesta a obținut votul a opt dintre cei 12 membri ai CSM și va exercita un nou mandat de doi ani la conducerea instituției. Contracandidata sa, judecătoarea Aliona Miron, a fost susținută de patru membri ai Consiliului.

SERGIU CARAMAN, președintele Consiliului Superior al Magistraturii: "Am toată certitudinea că o să reușim să avansăm în ceea ce ne-am promis. Vă promit că voi avea același comportament și atitudine față de fiecare membru al CSM și voi reflecta și promova doar ceea ce este bun pentru sistemul judecătoresc și Consiliu."

Sergiu Caraman a menționat că mandatul său anterior a fost marcat de probleme legate de resurse umane, dar și de provocări în sistemul judecătoresc. Caraman a mai spus că, în ultimii doi ani, CSM a reușit să își refacă echipa și să îmbunătățească mediul intern de lucru.

SERGIU CARAMAN, președintele Consiliului Superior al Magistraturii: "Îmi propun ca în următorii doi ani să consolidez o instituție care să fie capabilă să răspundă la toate provocările din sistemul judecătoresc, o instituție care să inspire încredere și să ofere un sprijin real atât judecătorilor, cât și fiecărei instanțe judecătorești de la noi din țară."

Noul mandat al lui Caraman va începe pe 10 iulie și va avea o durată de doi ani. Potrivit declarației de avere pentru anul 2025, Sergiu Caraman a încasat de la Consiliul Superior al Magistraturii un salariu de 809 mii de lei, adică peste 67 de mii de lei pe lună. La această sumă se adaugă onorarii pentru activități didactice și științifice, precum și peste 24 de mii de lei facilități în cadrul programului „Prima Casă”. De asemenea, Caraman a obținut 42 de mii de lei din chiria unui apartament și deține investiții în peste 40 de companii internaționale, printre care Microsoft, Meta, Visa, Nike, Alibaba, Disney și Lockheed Martin, de la care a încasat dividende. În declarație mai figurează trei apartamente, o casă moștenită, mai multe terenuri, un garaj cumpărat cu 24.500 de euro și un teren pentru construcții.

Opinia ta contează. Comentează!