Jurnalul orei 17, 29 Iulie
Prezentat de Vasile Luchianu
Un contigent de 41 de miliari ai Armatei Naționale a revenit din Kosovo, unde timp de șase luni a participat la misiuni de menținere a păcii. Ofițerii, între care și două femei, au fost antrenați în paza obiectivelor de importanță majoră, identificarea obiectelor explozibile și neutralizarea acestora.
Ploile însoțite de grindină au provocat pagube semnificative în sectorul agricol și au afectat infrastructura mai multor localități. Au fost raportat deconectări totale și parțiale de curent sate din raioanele Taraclia, Briceni și Ocnița. În raionul Soroca au fost distruse hectare întregi cu grâu, porumb și floarea-soarelui. În orașul Ungheni, mai multe străzi au fost inundate.
Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică a aprobat, astăzi, tarife mai mici pentru energia electrică furnizată de Premier Energy și FEE-Nord. Consumatorii casnici din centrul și sudul țării vor achita un preț de 3 lei și 59 de bani pentru un kWh (fără TVA), sau cu 51 de bani mai puțin decât tariful actual. Cei din nordul țării vor achita 4 lei pentru un kWh (fără TVA), în scădere cu 68 de bani față de tariful în vigoare. Noile prețuri vor intra în vigoare imediat ce vor fi publicate în Monitorul Oficial.








