Locuitorii comunei Coșnița se opun schimbării destinației unor terenuri din extravilan, pentru exploatarea resurselor minerale
Social 22 iunie 2026, 17:39 | 144

Locuitorii comunei Coșnița din raionul Dubăsari se opun schimbării destinației unor terenuri din extravilan, pentru exploatarea resurselor minerale. Potrivit rezultatelor preliminare, prezentate de Comisia Electorală Centrală, această opțiune a fost exprimată de peste 95 la sută din participanții la referendumul local, care s-a desfășurat duminică, la inițiativa consilierilor comunei.

Oamenii au fost întrebați dacă susțin interzicerea schimbării destinației terenurilor din limitele administrative ale comunei, în scopul exploatării resurselor minerale la o distanță mai mică de un kilometru de intravilanul celor două localități. Potrivit CEC, 1.466 de localnici au optat pentru interzicerea schimbării destinației terenurilor în apropierea satelor Coșnița și Pohrebea. Împotrivă s-au pronunțat 66 de oameni sau 4,31 la sută din participanți. Exploatarea carierei de nisip a fost solicitată de un om de afaceri. Oamenii le-au cerut consilierilor locali să respingă proiectul. Deși antreprenorul a anunțat că deține actele necesare pentru exploatare, după multiple discuții în contradictoriu, consiliul local a votat împotriva deschiderii carierei. Jurnal TV a relatat anterior din comuna Coșnița, unde zeci de localnici i-au huiduit pe consilieri, în luna mai, și au cerut scoaterea de pe ordinea de zi a ședinței a subiectului privind exploatările miniere pe terenurile agricole. În ciuda protestelor și tensiunilor din sală, aleșii locali au aprobat atunci decizia.

Opinia ta contează. Comentează!