Locuitorii comunei Coșnița se opun schimbării destinației unor terenuri din extravilan, pentru exploatarea resurselor minerale
Locuitorii comunei Coșnița din raionul Dubăsari se opun schimbării destinației unor terenuri din extravilan, pentru exploatarea resurselor minerale. Potrivit rezultatelor preliminare, prezentate de Comisia Electorală Centrală, această opțiune a fost exprimată de peste 95 la sută din participanții la referendumul local, care s-a desfășurat duminică, la inițiativa consilierilor comunei.
Oamenii au fost întrebați dacă susțin interzicerea schimbării destinației terenurilor din limitele administrative ale comunei, în scopul exploatării resurselor minerale la o distanță mai mică de un kilometru de intravilanul celor două localități. Potrivit CEC, 1.466 de localnici au optat pentru interzicerea schimbării destinației terenurilor în apropierea satelor Coșnița și Pohrebea. Împotrivă s-au pronunțat 66 de oameni sau 4,31 la sută din participanți. Exploatarea carierei de nisip a fost solicitată de un om de afaceri. Oamenii le-au cerut consilierilor locali să respingă proiectul. Deși antreprenorul a anunțat că deține actele necesare pentru exploatare, după multiple discuții în contradictoriu, consiliul local a votat împotriva deschiderii carierei. Jurnal TV a relatat anterior din comuna Coșnița, unde zeci de localnici i-au huiduit pe consilieri, în luna mai, și au cerut scoaterea de pe ordinea de zi a ședinței a subiectului privind exploatările miniere pe terenurile agricole. În ciuda protestelor și tensiunilor din sală, aleșii locali au aprobat atunci decizia.








