Fostul șef al PD, fugarul Vladimir Plahotniuc, a fost reținut în Grecia împreună cu fostul deputat Constantin Țuțu
Fostul șef al PD, fugarul Vladimir Plahotniuc, a fost reținut în Grecia. Anunțul a fost făcut de Inspectoratul General al Poliției, care a precizat că informația a fost transmisă prin canalele oficiale ale Interpol. Potrivit surselor noastre, alături de Plahotniuc a fost reținut și fostul deputat Constantin Țuțu.
Potrivit Poliției, reținerea lui Vladimir Plahotniuc a avut loc în zorii zilei, la ora 4:30. Împreună cu fostul lider al PD, a mai fost reținut un cetățean moldovean, care, potrivit surselor noastre, este Constantin Țuțu. Cei doi încercau să tranziteze Grecia, având ca destinație finală orașul Dubai. Potrivit șefului IGP, Viorel Cernăuțeanu, reținerea a avut loc pe aeroportul din Atena. Până la această oră, nu au fost comunicate alte detalii. În prezent, autoritățile de la Chișinău fac schimb de informații cu responsabilii din Grecia. Cernăuțeanu a mai menționat că acțiunile procesuale privind extrădarea celor doi reținuți urmează să fie coordonate de instituția de urmărire penală responsabilă de caz. Iar ministrul Afacerilor Interne, Daniela Misail-Nichitin, a declarat pentru Jurnal TV că mecanismul de extrădare a fost activat imediat după reținere, în conformitate cu regulamentele internaționale.
DANIELA MISAIL-NICHITIN, ministrul Afacerilor Interne: "A fost sesizată și informată Procuratura Generală pentru a iniția procedura de extrădare conform uzanțelor internaționale. La acest moment pot să comunic că călătorea cu un act al unui alt stat decât al Republicii Moldova, dar așteptăm confirmarea din țara respectivă."
Potrivit surselor Jurnal.md, Plahotniuc și Țuțu circulau cu acte de identitate bulgare, dar nu se cunoaște ce nume și-au atribuit aceștia. Între timp, procurorul general interimar, Alexandru Machidon, a declarat că nu deține informații despre reținerea lui Plahotniuc și că așteaptă detalii de la Interpol.
Vladimir Plahotniuc a dispărut din Republica Moldova pe 14 iunie 2019, după ce Partidul Democrat, pe care-l conducea, a fost înlăturat de la guvernare de coaliția formată din Blocul ACUM și Partidul Socialiștilor. Cu două săptămâni înainte de a pierde puterea, Plahotniuc a ieșit cu declarații în fața presei, după ce dispăruse o perioadă din vizorul public.
De atunci, timp de șase ani, au apărut informații sporadic despre Plahotniuc în spațiul public, iar locul aflării acestuia nu a fost cunoscut oficial, deși s-a vehiculat despre deplasări ale acestuia în Turcia, Ciprul de Nord, Arabia Saudită sau Emiratele Arabe Unite. Avocatul lui Vladimir Plahotniuc, Lucian Rogac, a declarat că nu a fost informat oficial despre reținerea clientului său.
În octombrie 2019, Procuratura Generală a pornit două dosare penale pe numele lui Vladimir Plahotniuc și l-a dat în urmărire generală. În mai 2023, dosarul privind implicarea sa în frauda bancară a ajuns în instanță, Plahotniuc fiind judecat în lipsă, după ce Curtea de Apel Chișinău a respins recursul avocaților și a autorizat finalizarea urmăririi penale fără prezența învinuitului.
Potrivit Procuraturii Anticorupție, Plahotniuc este acuzat de crearea și conducerea unei organizații criminale, escrocherie și spălare de bani. În perioada 2013–2015, ar fi primit în conturi peste 39 de milioane de dolari și 3,5 milioane de euro proveniți din credite frauduloase obținute de la Banca de Economii, Banca Socială și Unibank. Banii ar fi fost transferați prin companii controlate de Ilan Șor, prin persoane interpuse.
Procurorii au aplicat sechestru pe bunuri care i-ar aparține lui Plahotniuc, în sumă de peste un miliard de lei. Tot în acest dosar, se menționează că 32 de milioane de dolari ar fi fost transferați de Banca de Economii către o companie controlată de fostul deputat Vladimir Andronachi, care a folosit rețeaua financiară din Letonia pentru a stratifica și disimula banii.
Pentru a evita reținerea, Plahotniuc a utilizat identități false, precum Vladislav Novak sau Vito Perez Gonzalez, și a deținut mai multe cetățenii: moldovenească, română, rusă și mexicană, cea din urmă fraudulos. În februarie 2025, fotografia sa a fost publicată oficial pe site-ul Interpol, fiind dat în urmărire internațională. Plahotniuc este vizat, de asemenea, de sancțiuni din partea Statelor Unite, Uniunii Europene și Marii Britanii, iar autoritățile franceze i-au confiscat o proprietate de lux de pe malul Lacului Geneva.
Iar fostul deputat Constantin Țuțu este învinuit în patru dosare penale pentru îmbogățire ilicită, fals în declarații, escrocherie și trafic de influență. Acesta pledează nevinovat, iar investigațiile trenează. Procurorii susțin că în perioada mandatului său de deputat, Țuțu a obținut venituri de 6,4 milioane de lei, dar a cheltuit peste zece milioane. Dosarul pentru fals în declarații a fost închis din cauza expirării termenului de prescripție. El a fost vizat și într-un dosar de omucidere, în care a fost achitat în 2016, dar procesul se află în stagnare la Curtea de Apel de aproape trei ani.








