Șapte sesizări privind fraude la telefon a recepționat poliția în ultimele trei zile
Justiţie 22 iunie 2026, 17:13 | 99

Șapte sesizări privind fraude la telefon a recepționat poliția în ultimele trei zile. Prejudiciul provocat victimelor în urma acestor acțiuni se ridică la aproximativ 900 de mii de lei. De asemenea, forțele de ordine au prevenit 242 de tentative de escrocherie, grație vigilenței cetățenilor.

Și în cele mai recente cazuri escrocii s-au prezentat drept angajați ai BNM, ai Ministerului Finanțelor, poliției sau companiilor de telecomunicații și energetică. Poliția a remarcat că fraudele au loc, de obicei, în zilele de muncă, fapt ce arată că autorii lor își sincronizează activitatea cu programul instituțiilor publice, pentru a spori credibilitatea scenariilor folosite. Cetățenii sunt îndemnați să nu divulge date personale la telefon și să nu transmită bani persoanelor necunoscute.

Opinia ta contează. Comentează!