O ucraineancă de 23 de ani, domiciliată la Tiraspol, a fost condamnată la șase ani de închisoare
Justiţie 24 iunie 2026, 20:47 | 121

O ucraineancă de 23 de ani, domiciliată la Tiraspol, a fost condamnată la șase ani de închisoare pentru 12 episoade de escrocherie la telefon. Instanța de judecată a stabilit că aceasta a prejudiciat victimele cu peste 662 de mii de lei.

Procuratura Generală a anunțat că tânăra făcea parte dintr-un grup criminal organizat. Membrii acestuia se prezentau drept angajați ai companiilor din telecomunicații sau instituțiilor bancare. Femeia și-a recunoscut vina și a solicitat judecarea cauzei în procedură simplificată. Pe lângă pedeapsa cu închisoarea, i-a aplicat și o amendă de 450 de mii de lei. După executarea pedepsei, aceasta urmează să fie expulzată din Republica Moldova.

Opinia ta contează. Comentează!