Elena Tomilova a început să facă acrobații pe când avea 27 de ani, iar acum îi învață pe alții
O pictoriță din Chișinău a descoperit, în urmă cu zece ani, că are și alte aptitudini, în afara artelor plastice. A înțeles că poate face și... gimnastică, și nu una oarecare , ci aeriană. Vorbim despre Elena Tomilova, care a început să facă acrobații pe când avea 27 de ani, iar acum îi învață pe alții cum să exceleze într-un asemenea gen de sport. Gimnastică aeriană poate să facă oricine, de la mic la mare, indiferent de pregătirea fizică, spune Elena Tomilova.
Gimnastica aeriană este, în primul rând, arta circului, apoi un sport și un dans.
ELENA TOMILOVA, gimnastă: "Pentru mine este o artă mai mult, dar și sport. Ce înseamnă sport? Sport înseamnă că tu te dezvolți, faci antrenamente, pentru a pregăti corpul, adică arta e mai liberă, dar sportul are disciplină. În gimnastica aeriană nu poți fără disciplină. Oricum este și artă și sport. Și deja fiecare își face accente cum simte. Noi nu facem exerciții pentru picioare, pentru mâini, pentru spate, pentru elasticitate aparte, totul lucrează împreună, în același moment și din cauza asta nu se compară cu nici cu un altfel de sport, pentru că doar aici putem să facem așa. Se dezvoltă și puterea și elasticitatea și coordonarea și înțelegerea de sine."
Orice antrenament începe cu o încălzire.
ELENA TOMILOVA, gimnastă: "Un antrenament se începe sigur că cu o încălzire, pe podea, adică trebuie mai întâi să ne încălzim, să încălzim încheieturile mai ales și mușchii și pe urmă trecem la pânză. La pânză tot diferite exerciții, exerciții chiar pe pânză, sunt exerciții de putere, de dezvoltarea elasticității și sunt deja trucuri care arată deja frumos."
Elena conduce două grupe, pentru copii și adulți, pe care îi învață să facă gimnastică aeriană.
ELENA TOMILOVA, gimnastă: "Este accesibil, disponibil pentru toți. Sunt sigură, ca și în oricare sport sunt diferite nivele, adică noi începem de la ceva ușor și cu copii și cu maturi și deja depinde de fiecare până el ajunge."
Elena a acumulat numeroase premii la campionatele internaționale. Cu toate acestea, subliniază că în activitatea ei există ceva mai important.
ELENA TOMILOVA, gimnastă: "Cel mai important este că după zece ani de activitate încă mai am multă plăcere să fac asta, nu fac automat sau deja că trebuie. Fac și acum cu mare plăcere. Și mă dezvolt și sunt milioane de trucuri care încă nu le cunosc și în fiecare săptămână sau măcar o lună eu învăț ceva nou pentru mine."
Cunoscută și ca dans acrobatic, acrobația aeriană este o formă de expresie desprinsă din dansul modern, care îmbină dansul artistic cu gimnastica și acrobația.








