Guvernul propune restructurarea școlilor mici
Social 2 decembrie 2025, 15:45 | 498

Ministerul Educației și Cercetării propune restructurarea școlilor mici, astfel încât elevii să aibă condiții mai bune și programe educaționale mai variate. Peste 70 de instituții ar putea fi transformate în grădinițe, altele - în școli primare, iar o parte - în structuri mixte, a declarat astăzi presei ministrul Educației, Dan Perciun.

DAN PERCIUN, ministrul Educației și Cercetării: "Avem 91 de instituții de învățământ care au mai puțin de 50 de elevi. Practic una din zece școli din țara noastră are mai puțin din 50 de elevi, iar din 247 de școli, una din cinci instituții de învățământ are mai puțin de 90 de elevi. Avem o rețea puternică fragmentată cu multe instituții cu un număr mic de elevi. Cea mai mare provocare este că în școlile mici sunt puțin elevi, ore. Respectiv, un profesor tinde să predea și o disciplină, două, șase discipline școlare."

Ministerul Educației propune reorganizarea instituțiilor cu mai puțin de 35 de elevi în clasele gimnaziale în școli primare, reorganizarea celor cu sub 30 de elevi în școli primare–grădinițe și transformarea școlilor primare-grădinițe, cu mai puțin de zece elevi, în grădinițe.

Potrivit lui Dan Perciun, în baza criteriile propuse, ar urma să fie reorganizate 73 de școli, dintre care zece ar urma să fie transformate în grădinițe, 43 - în școli primare și 17 - în școli primare grădinițe.

Peste 75% dintre elevi din școlile care ar urma să fie reorganizate se vor deplasa pe distanțe mai mici de zece kilometri până la noua școală și doar 7%, adică 87 de elevi, vor avea de parcurs mai mult de 15 kilometri.

DAN PERCIUN, ministrul Educației și Cercetări: "Clar că trebuie să procurăm autobuze școlare și vom lansa o achiziție pentru încă 50 de autobuze. Toate familiile copii cărora ar urma să fie transportați acești 1328 de copii vor beneficia de o indemnizație lunară de o mie de lei timp de doi ani."

Reforma ar putea viza în total aproximativ 1.328 de elevi, adică mai puțin de 0,5 % din cei peste 300 mii de elevi din Republica Moldova. Cadrele didactice care au activat în aceste instituții vor primi ajutor prin reconversie profesională, relocare și acoperirea cheltuielilor de transport. Cei care nu se pot angaja în raion vor primi indemnizație de relocare de până la 300 mii de lei.

Opinia ta contează. Comentează!