Se bucură de roadele muncii
Social 7 august 2024, 20:18 | 2130

Pomicultorii din raionul Ștefan Vodă se bucură de un an bun. Piersicile, la care trăgeau nădejde încă din primăvară, sunt mari, frumoase și gustoase. Recolta e bogată și datorită investițiilor pentru irigație, care au crescut semnificativ productivitatea. Lui Ion Grigoriev din satul Căplani i-a reușit să transforme provocările secetei într-o oportunitate de succes, ne transmit colegii noștri de la Studio L.

Ion Grigoriev are o livadă de 20 de hectare de piersic. După ce câțiva ani la rând recolta a fost compromisă din cauza căldurilor extrem de mari, dar și a lipsei de umiditate din sol, în acest an bărbatul și-a pus în funcțiune tractoarele pline cu cisterne de apă și a udat livada de câteva ori.

ION GRIGORIEV, fermier Căplani, Ștefan Vodă: "Cu roada a fost foarte bogată anul acesta. Chiar dacă seceta ne-a adus dureri de cap foarte mari. Dar în linii generale recolta este foarte calitativă. Între zece și 15 tone la hectar. Indiferent de nectarin, piersic. Anul trecut, opt tone au fost și nu calitativă."

În acesta săptămâna se încheie culesul și urmează o altă etapă, la fel de importantă.

ION GRIGORIEV, fermier Căplani, Ștefan Vodă: "Noi probleme cu realizarea nu am avut niciodată. Noi suntem în apropiere cu Ucraina și piersicul moldovenesc e foarte solicitat și în Ucraina și în România. Probleme cu comercializarea nu avem."

De la cinci dimineața, bărbatul adună muncitori din diferite sate pentru a culege fructele numai bune de pus în farfurie.

Aceste tinere din Căplani muncesc vara pentru a-și aduna un ban pentru școală. Ele au fost admise la studii, în Chișinău.

În acest an, prima recoltă a fost pe 2 iunie și de atunci, lăzile sunt umplute săptămânal.

Opinia ta contează. Comentează!