Cheltuieli mai mari pentru părinți

Actuala putere de la Chişinău vrea să-i vadă pe elevi în uniformă. Guvernarea ar putea decide introducerea obligatorie a acesteea, fără să-i întrebe pe părinţi dacă au sau nu banii necesari. Ideea nu este nouă. În diferite perioade, uniforma a fost acceptată, dar şi respinsă în egală măsură, în funcţie de gradul de bunăstare al fiecărei familii. De ce a fost relansată acum, la sugestia Partidului Democrat, sperăm să aflăm mai târziu, dar societatea civilă a reacționat prompt. Cei mai afectați vor fi cei cu venituri mici, arată un studiu realizat de Expert-Grup.

Uniforma școlară nu ar trebui să fie obligatorie pentru Republica Moldova, consideră Constanţa Popescu.

Guvernanţii au însă altă viziune în acest sens. În aprilie, Partidul Democrat a anunţat că vrea vestimentație identică pentru toți elevii.

Ministerul Educației a elaborat un chestionar şi este pe cale să afle rezultatul acestuia.

Oamenii se întreabă ce urmăresc, de fapt, autorităţile când lansează asemenea iniţiative. Părinții presupun că interesul este unul strict financiar.

Planul pare să fie unul bine pus la punct, afirmă Ala Revenco.

Potrivit studiului realizat de Expert Grup, adoptarea unei uniforme clasice stricte în școli ar putea deveni o mare problemă chiar și pentru o familie cu venituri medii, cu 2-3 copii. Odată ce uniformele disponibile în vânzare diferă mult ca preț și calitate, va apărea un efect invers celui scontat: familiile cu venituri mari vor avea uniforme mai scumpe și mai frumoase, iar copiii din familii cu venituri medii și modeste vor avea o garderoba limitată și cu aspect mai puțin reușit. Educația este obligatorie și gratuită, astfel frecventarea unei școli nu trebuie să creeze cheltuieli pentru părinți, consideră experţii. Vom reveni la subiect cu opiniile părinţilor şi ale copiilor! Urmăriţi buletinele nostre de ştiri!

Jurnalul Săptămânii, 29 Noiembrie

30 noiembrie 2025, 18:58

Programul informativ de sinteză a celor mai importante știri și evenimente....

Jurnalul Săptămânii, 22 Noiembrie

23 noiembrie 2025, 18:18

Programul informativ de sinteză a celor mai importante știri și evenimente....

Jurnalul Săptămânii, 15 Noiembrie

17 noiembrie 2025, 21:57

Programul informativ de sinteză a celor mai importante știri și evenimente....

Într-o lume tot mai interconectată, independența nu înseamnă izolare, ci capacitatea de a decide liber asupra propriului viitor

12 noiembrie 2025, 21:06

Într-o lume tot mai interconectată, independența nu înseamnă izolare, ci capacitatea...

Jurnalul Săptămânii, 8 Noiembrie

9 noiembrie 2025, 20:10

Programul informativ de sinteză a celor mai importante știri și evenimente....

Ziua alegerilor nu este finalul unui exercițiu democratic, ci începutul

12 noiembrie 2025, 21:02

Ziua alegerilor nu este finalul unui exercițiu democratic, ci începutul. Implicarea...

Jurnalul Săptămânii, 1 Noiembrie

3 noiembrie 2025, 12:13

Programul informativ de sinteză a celor mai importante știri și evenimente....

În spațiul public se vehiculează adesea ideea că integrarea europeană ar distruge tradițiile și valorile naționale

12 noiembrie 2025, 20:56

În spațiul public se vehiculează adesea ideea că integrarea europeană ar distruge...

Jurnalul Săptămânii, 25 Octombrie

26 octombrie 2025, 20:25

Programul informativ de sinteză a celor mai importante știri și evenimente....

Opinia ta contează. Comentează!