Trei angajați ai IP Botanica, reținuți într-un dosar de corupție, au fost plasați în arest preventiv pentru 30 zile
Justiţie 22 iunie 2026, 17:11 | 77

Cei trei angajați ai Inspectoratului de Poliție Botanica, care vineri au fost reținuți, din nou, într-un dosar de corupție, au fost plasați în arest preventiv pentru 30 de zile.

Decizia a fost pronunțată duminică, 21 iunie, de Judecătoria Chișinău, sediul Ciocana. Foștii polițiști sunt bănuiți de abuz în serviciu în circumstanțe agravante. Mai exact, aceștia s-ar fi folosit de funcțiile deținute pentru păstrarea, evidența și consemnarea bunurilor ridicate în timpul misiunilor de serviciu. Angajații Inspectoratului de Poliție Botanica ar fi acționat în înțelegere prealabilă cu alte persoane și ar fi sustras o parte din banii ridicați de la un reținut. Cei trei polițiști au fost reținuți în aprilie, alături de alți angajați ai inspectoratului, fiind bănuiți de corupere pasivă și activă.

Opinia ta contează. Comentează!