Un fost deputat, apropiat lui Șor, dar și un fost viceprimar de Orhei ar urma să ajungă pe banca acuzațiilor
Justiţie 24 iunie 2026, 20:49 | 426

Unul dintre apropiații lui Șor, care a fost deputat și șef la Vamă, Viorel Melnic, dar și fostul viceprimar al orașului Orhei, Sergiu Moraru, ar urma să ajungă pe banca acuzaților. Potrivit unei investigații Rise Moldova, cei doi sunt vizați într-un dosar privind gestionarea și distribuirea de fonduri destinate finanțării unor partide în campania pentru alegerile parlamentare din toamna anului trecut. Banii ar proveni dintr-un portofel de criptomonede asociat lui Ilan Șor.

Potrivit jurnaliștilor Rise Moldova, Viorel Melnic și Sergiu Moraru riscă până la 15 ani de închisoare pentru finanțarea ilegală a partidelor, plus alte termene de detenție pentru spălarea banilor. Conform anchetei, presupusul cap al rețelei ar fi Ilan Șor, fost primar al orașului Orhei și fost deputat, care s-ar afla în prezent la Moscova, evitând justiția Republicii Moldova. Șor ar fi coordonat schema complexă de finanțare ilegală a partidelor și ar fi gestionat un portofel de criptomonede din care ar fi fost direcționate fonduri către diverse activități politice. Un raport prezentat recent în Parlament de directorul Centrului Național Anticorupție, Alexandru Pânzari, arată că în perioada 2023-2025, prin acest portofelul au fost efectuate transferuri cripto de peste 107 milioane de dolari. Numai în 2025, an electoral, miza căruia era Parlamentul de la Chișinău, suma tranzacțiilor identificate s-a ridicat la peste 43 de milioane de dolari, afirmă autoritățile. Viorel Melnic și Sergiu Moraru nu au comentat deocamdată informațiile publicate de Rise Moldova.

Opinia ta contează. Comentează!