Toți consumatorii casnici din Republica Moldova vor beneficia de compensații la curent și pentru lunile septembrie și octombrie
Toți consumatorii casnici din Republica Moldova, circa 1,2 milioane de gospodării, vor beneficia de compensații la curent și pentru lunile septembrie și octombrie. Guvernul a alocat în acest scop 230 de milioane de lei, iar banii vin din fonduri europene. Compensațiile vor fi aplicate direct în facturile emise de furnizorii de energie electrică.
ALEXEI BUZU, ministrul Muncii și Protecției Sociale: "Astăzi, în ședința de Guvern, am aprobat hotărârea prin care vom asigura compensații universale pentru toți cetățenii, toate familiile din Republica Moldova la consumul de energie electrică pentru primii 110 kW consumați. Este vorba de luna septembrie și octombrie. Noi avem aceste hotărâri periodic pentru a prelungi acest program pentru că el a intervenit în luna februarie a acestui an și în funcție de resursele pe care le identificăm, inclusiv cu sprijinul Uniunii Europene, prelungim programul."
Compensațiile la curent sunt incluse direct în factură, fără a fi nevoie de anumite acțiuni din partea consumatorilor. Potrivit estimărilor autorităților, costul preconizat pentru acordarea compensațiilor în perioada septembrie-octombrie 2025 este de circa 115 milioane de lei lunar sau 230 milioane de lei pentru cele două luni. Ministrul Muncii a mai menționat că autoritățile sunt la ultima etapă de pregătire a detaliilor tehnice pentru lansarea noului sezon al programului de compensații la căldură.
ALEXEI BUZU, ministrul Muncii și Protecției Sociale: "În luna noiembrie cetățenii urmează să se înregistreze în platformă. Așa cum am făcut în ultimii patru ani când am fost alături de cetățenii noștri și am reușit să-i înregistrăm pe toți ca să primească compensații în funcție de nivelul de vulnerabilitatea energetică. Sun sigur că și în această iarnă vom reuși să facem același lucru. Cu detalii tehnice vom reveni în viitorul apropiat, după ce clarificăm toate detaliile tehnice."
În sezonul trecut, de aceste ajutoare pentru încălzirea locuinței au beneficiat peste 760 de mii de familii, respectiv circa 1,4 milioane de persoane. În prezent, Ministerul Muncii lucrează la interconectarea sistemului digital cu alte baze de date gestionate de autoritățile publice și la instruirea asistenților sociali comunitari, care vor oferi sprijin persoanelor ce întâmpină dificultăți la înregistrare pe platforma online.








