Ministrul Sănătății, Emil Ceban, a declarat că reforma fiscală, propusă de Ministerul Finanțelor, va distruge sistemul medical
Social 23 iunie 2026, 00:31 | 162

Reforma fiscală va distruge sistemul medical. De această convingere este ministrul Sănătății, Emil Ceban. El a precizat că instituția pe care o conduce a dat aviz negativ proiectului elaborat de Ministerul Finanțelor.

Ministrul Sănătății a subliniat că sistemul sănătății al țării noastre nu este pregătit pentru o astfel de reformă, care poate fi realizată într-o economie dezvoltată. El a avertizat că majorarea până la 20 la sută a TVA pentru medicamente va reduce accesul pacienților la tratament și va determina scumpiri în lanț.

Opinia ta contează. Comentează!