Post Scriptum cu Alex Cozer: Alternativa cere amnistie

Amnistie generală pentru toți cei care și-au vândut votul în ultimele alegeri din Republica Moldova! Este o cerință, pe care, în mod normal, am putea-o auzi de la Moscova. Cea care a și finanțat uriașa schemă de corupere a alegătorilor, implementată în cadrul referendumului și scrutinului prezidențial de anul trecut. Nu m-ar mira s-o aud din gura lui Peskov, a lui Medvedev, atunci când se mai trezește din transa alcoolică pe care o trăiește de ceva ani, de la Șor, Tauber sau Bolea.

Dar să vedeți minune. Niciunul dintre cei menționați de mine mai sus nu cere această amnistie generală. Și nici măcar Igor Dodon n-o face, cel care, în încercarea sa de a rămâne în grațiile Moscovei, recurge la cele mai umilitoare și antinaționale gesturi. Cerința vine de la un bloc declarat proeuropean. Care susține că este Alternativă pentru actuala guvernare. Alaltăieri, Ceban, Tkaciuc, Chicu și Stoianoglo s-au adunat într-o conferință de presă în care, pe un ton ultimativ și grav, au cerut această amnistie generală.

Sigur că, dacă măcar solicitarea era de Stoianoglo, ar fi fost mai de înțeles. În fond, el a fost principalul beneficiar al voturilor cumpărate de rețeaua dirijată de la Moscova de Șor, în special în turul II. Acum însă, cu mai puțin de 4 luni până la alegeri, iată-i pe cei 4 cerând autorităților, deschis, să ignore probabil cea mai gravă schemă de corupere electorală din toată Europa din ultimele decenii. Este evident că această ieșire nu a fost făcută pentru a sensibiliza autoritățile de la Chișinău. Și nici măcar pentru cetățenii care, deși în campania electorală de anul trecut auzeau și vedeau de dimineață și până seară pe rețelele de socializare, la TV, radio, în transportul public și magazine anunțuri prin care poliția le spunea că e ilegal să-ți vinzi votul și dacă o faci riști amenzi usturătoare, au recurs totuși la asta cu bună știință. Nu! Solicitarea e pentru a fi auzită de către cei care pregătesc schema de corupere, pe același model, și în cadrul scrutinului din 28 septembrie.

În timp ce jurnaliștii de investigație din Republica Moldova care au deconspirat uriașa schemă primesc cele mai importante premii în Europa, acești 4 indivizi, care se declară adepți ai valorilor europene, cer ca asemenea scheme de corupție electorală, cu implicarea directă a Moscovei, să fie tolerate. Iar cei care, repet, în ciuda tuturor avertismentelor, și-au vândut votul, să fie amnistiați.

Dar conferința de presă în cauză nu s-a limitat doar la această solicitare. Tot acolo, l-am văzut pe Stoianoglo calificând actuala legislatură drept una dintre cele mai rușinoase din istoria țării și comparând-o cu cea care a încercat să mușamalizeze oribila crimă din Pădurea Domnească și care a implementat furtul miliardului. Eu aș fi adăugat aici și laundromatul. Doar că operațiunea de spălare de bani care a ajuns să fie și inspirație pentru filme americane de Oscar, pentru Stoianoglo nu reprezintă o ilegalitate, mai ales că a fost implementată de cel pe care l-a scos din pușcărie, Veaceslav Platon.

Revenind însă la furtul miliardului și pădurea domnească, cele pe care Stoianoglo le califică, plin de seninătate, drept unele dintre cele mai rușinoase episoade din istoria Moldovei, mă întreb dacă o fi stând Stoianoglo atât de prost cu memoria și nu-și amintește unde era când aceste crime se implementau sau mușamalizau? Pot să-i amintesc eu! Chiar în Parlamentul Republicii Moldova. Deputat ales pentru a doua oară din partea Partidului Democrat al lui Plahotniuc. Adică acel partid care a organizat marea relaxare pentru procurori, judecători, șefi de agenții și alți funcționari soldată cu crima din Pădurea Domnească. Și care ulterior a recurs la cele mai abominabile acțiuni pentru a o mușamaliza. Iar furtul miliardului tot colegii din PD ai lui Stoianoglo l-au implementat.

Și Stoianoglo nu era un simplu deputat. Ci ditamai șeful Comisiei Parlamentare Securitate și Ordine Publică. Adică omul care este printre primii la care ajung informații despre astfel de ilegalități extrem de grave. Vi-l amintiți pe Stoianoglo să fi întreprins măcar vreo acțiune atunci? Sau măcar să condamne de la tribuna Parlamentului asemenea crime? Să scoată măcar o vorbuliță? Sigur că nu. Pentru că el era cot la cot cu Plahotniuc, Borsetka, Candu, Iaralov și ceilalți colegi ai săi de partid.

E vocal, în schimb, acum. Cerând amnistii pentru cei care și-au vândut votul în schimbul rublelor rusești!

Post Scriptum cu Alex Cozer: Tiraspolul cerșește de la cetățeni

12 mai 2026, 21:18

Un „prim-ministru” începe ședința „Guvernului” anunțând că roagă cetățenii și...

Post Scriptum cu Alex Cozer: Putin și imperiul ruinat

7 mai 2026, 21:03

Vine 9 mai! 9 mai 2026. Cum credeți, cam cum își imagina Putin, liderul barbarilor,...

Post Scriptum cu Alex Cozer: Pactul care a adâncit criza în România a

5 mai 2026, 20:43

Două partide care până mai ieri se înjurau ca la ușa cortului și a căror lideri...

Post Scriptum cu Alex Cozer: Moldova Urcă în topul presei

30 aprilie 2026, 20:16

Presa din Republica Moldova este cea mai liberă din regiune și se situează pe...

Post Scriptum cu Alex Cozer: Moldova, ținta manipulatorilor

28 aprilie 2026, 20:15

În cei peste 4 ani de invazie barbară a Rusiei în Ucraina, Republica Moldova...

Post Scriptum cu Alex Cozer: Sfârșitul epocii „Plahotniuc”

23 aprilie 2026, 21:23

Sloganul „Plahotniuc, nu uita, pușcăria-i casa ta” a răsunat, pentru prima dată,...

Post Scriptum cu Alex Cozer: Orhei, în febra alegerilor

21 aprilie 2026, 20:29

Peste o lună, la Orhei, vor avea loc alegeri. Va fi ales un nou primar în cadrul...

Post Scriptum cu Alex Cozer: Acum 23 de ani se scria istorie

16 aprilie 2026, 22:08

Acum 23 de ani, la Atena, în ziua de 16 aprilie 2003, se scria istorie

Post Scriptum cu Alex Cozer: Ungaria: testul democrației

14 aprilie 2026, 21:14

Duminică, în una dintre cele mai mici țări ale Europei s-a dat una dintre cele...

Opinia ta contează. Comentează!