Și-au demonstrat abilitățile fizice și intelectuale, pentru a fi admiși la Colegiul „Alexandru cel Bun”
Social 1 august 2024, 18:58 | 359

Și-au demonstrat abilitățile fizice și intelectuale, pentru a fi admiși la Colegiul „Alexandru cel Bun”, care își va deschide porțile în toamna acestui an. Sunt doar 60 de locuri disponibile, la care aspiră peste 200 de absolvenți ai etapei gimnaziale. „Concurența este mare, dar scopul trebuie atins”, spun tinerii candidați.

Unii candidați ne-au spus că dorința de a deveni militar o au din copilărie.

În concurs au fost înscriși 275 de tineri. Cei admiși urmează să studieze trei sau patru ani, după care vor putea pleca la Academia „Alexandru cel Bun”.

IRINA BABĂRĂ, director al Colegiului militar: "Pregătim corpul de sergenți pentru Armata națională.Infanterie și artilerie. Cei care vor susține bacalaureatul, pentru că noi vom merge după programul de studii liceal real, vor putea concura pentru locurile de la Academia Militară. Care nu vor dori, vor continua cu anul 4 unde vor susține examene de absolvire."

Pe durata studiilor la Colegiul militar, elevii vor fi asiguraţi cu echipament, cazare, hrană şi bursă. Absolvenții vor avea un loc de muncă garantat în una dintre unităţile Armatei Naţionale.

Opinia ta contează. Comentează!