Post Scriptum cu Alex Cozer: Acord istoric între Moldova și România

Ieri, Republica Moldova și România au semnat un acord cu adevărat istoric. Documentul prevede ca, începând cu anul 2027, Moldova să beneficieze de gazele românești extrase din proiectul Neptun Deep, o platformă din Marea Neagră din care va începe extracția de gaze anul viitor. Astfel, ne vom putea desprinde definitiv de dependența rusească, care ne-a ținut ostaticii intereselor Moscovei timp de 3 decenii. Dependență care ne-a împiedicat și sabotat firescul parcurs de integrare europeană.

De altfel, acest nou acord în privința gazelor se înscrie într-o serie de proiecte extrem de importante, demarate în ultimii 3-4 ani între cele două maluri ale Prutului, care ne ajută enorm în acest context regional dificil, ne integrează practic în piața energetică continentală și ne conectează la infrastructura europeană.

Voi aminti aici de gazoductul Iași-Chișinău, dat în exploatare în 2021. De linia electrică Vulcănești-Chișinău, care urmează să fie dată în exploatare la sfârșitul acestui an și ne va rupe definitiv de dependența de nodul electric de la Dnestrovsk, Transnistria. De celalalte două linii electrice, la care urmează să fie demarate lucrările în acest an și care ne vor integra definitiv în spațiul energetic european. Mă refer, desigur, și la podul de peste Prut, de la Ungheni, la care tocmai au început lucrările, primul construit în ultimii 60 de ani și care va face parte dintr-o autostradă care va uni Chișinăul de rețeaua europeană de autostrăzi. Apropo de poduri, alte 5 urmează să fie construite până în 2030.

Dacă mai adaug aici și faptul că România este, de departe, principalul partener comercial al Republicii Moldova, peste o treime din exporturi ajungând peste Prut, înțelegem încă o dată cât de important este parteneriatul București-Chișinău. Și că, în ultimii 3-4 ani, între România și Moldova s-au făcut mult mai multe proiecte decât în ceilalți 30 de după independență.

În sfârșit, cele două state românești au început să colaboreze firesc, frățește, așa cum ar fi trebuit să se întâmple mereu. Dar cum nu s-a întâmplat, din păcate, deoarece când la Chișinău, când la București, când și aici și acolo, la guvernare se aflau personaje corupte, conectate la Moscova, care au sabotat relațiile între Moldova și România.

Dacă toate aceste proiecte vor fi finalizate în următorii ani, ele vor veni la pachet și cu mai multă securitate, investiții occidentale, prosperitate și, desigur, cu fireasca aderare la Uniunea Europeană.

Totul este, însă, acum, în mare pericol. Pentru că la București este pe cale să fie înscăunat un președinte precum George Simion care, după cum bine știți, în ultimii 3 ani, ori decâte ori a vorbit despre Republica Moldova, ne-a catalogat drept un „monstru” care nu mai merită să fie sprijinit deloc de România. Și tot el a spus, sus și tare, că Republica Moldova nu va intra niciodată în Uniunea Europeană. Simion, care mai vine la pachet cu Călin Georgescu premier, cel care se inspiră din „înțelepciunea rusească”.

Mă adresez, astăzi, în special sutelor de mii de basarebeni, cu cetățenie română, care se află în Europa. Celor care ne-au salvat în toamnă parcursul european, viitorul, prin activismul lor extraordinar de la referendum și prezidențiale. Știu că majoritatea dintre voi, cei peste 300 de mii care ați pus decisiv umărul la salvarea Republicii Moldova, dețineți și pașapoarte românești. Știu și că mulți dintre voi ați fost deja la vot în primul tur al alegerilor prezidențiale din România. Dar mulți nu ați participat.

Vă îndemn, pe această cale, să o faceți pe 16, 17 și 18 mai, când veți putea vota în țările în care vă aflați, la prezidențialele din România. Știu că sunteți oameni patrioți, profesioniști, care vă iubiți patria. O demonstrați, de fiecare dată, prin activismul de care dați dovadă la alegerile din Moldova. Prin contribuțiile de miliarde la economia Republicii Moldova, bani pe care îi munciți în Europa și îi aduceți acasă.

Scrutinul prezidințial din România este vital și pentru viitorul Republicii Moldova. Pentru a avea și aici, acasă, o țară europeană. În care să vă întoarceți pe autostradă din orice colț al Europei în care vă aflați și până la Chișinău, la casele voastre. Asta va fi posibil doar dacă România va fi condusă de un președinte onest, proeuropean, bun prieten al Republicii Moldova. Alături de care vom ajunge, împreună, în marea familie a libertății, civilizației și prosperității.

Post Scriptum cu Alex Cozer: Tiraspolul cerșește de la cetățeni

12 mai 2026, 21:18

Un „prim-ministru” începe ședința „Guvernului” anunțând că roagă cetățenii și...

Post Scriptum cu Alex Cozer: Putin și imperiul ruinat

7 mai 2026, 21:03

Vine 9 mai! 9 mai 2026. Cum credeți, cam cum își imagina Putin, liderul barbarilor,...

Post Scriptum cu Alex Cozer: Pactul care a adâncit criza în România a

5 mai 2026, 20:43

Două partide care până mai ieri se înjurau ca la ușa cortului și a căror lideri...

Post Scriptum cu Alex Cozer: Moldova Urcă în topul presei

30 aprilie 2026, 20:16

Presa din Republica Moldova este cea mai liberă din regiune și se situează pe...

Post Scriptum cu Alex Cozer: Moldova, ținta manipulatorilor

28 aprilie 2026, 20:15

În cei peste 4 ani de invazie barbară a Rusiei în Ucraina, Republica Moldova...

Post Scriptum cu Alex Cozer: Sfârșitul epocii „Plahotniuc”

23 aprilie 2026, 21:23

Sloganul „Plahotniuc, nu uita, pușcăria-i casa ta” a răsunat, pentru prima dată,...

Post Scriptum cu Alex Cozer: Orhei, în febra alegerilor

21 aprilie 2026, 20:29

Peste o lună, la Orhei, vor avea loc alegeri. Va fi ales un nou primar în cadrul...

Post Scriptum cu Alex Cozer: Acum 23 de ani se scria istorie

16 aprilie 2026, 22:08

Acum 23 de ani, la Atena, în ziua de 16 aprilie 2003, se scria istorie

Post Scriptum cu Alex Cozer: Ungaria: testul democrației

14 aprilie 2026, 21:14

Duminică, în una dintre cele mai mici țări ale Europei s-a dat una dintre cele...

Opinia ta contează. Comentează!