Post Scriptum cu Alex Cozer: Plahotniuc a apărut
4 decembrie 2025, 21:03
După două luni în care a fugit de ochii lumii, alegând să nu se prezinte la...
Chișinăul riscă să piardă peste un miliard de lei din cauza unui litigiu, iar despre asta, atât primarul cât și angajații săi, evită să vorbească.
Chiar în ziua în care Ion Ceban anunța pe Facebook, într-o postare semi-agramată, că-și dă afară din funcțiile în care i-a angajat tot el pe nașul său de cununie, nașa surorii și fratele mamei, pentru „suspiciuni rezonabile”, un scandal mult mai mare în jurul Primăriei izbucnea. Asta deoarece pe adresele electronice ale consilierilor municipali venea un mesaj prin care aceștia erau informați că Epamedia, o companie care primea încă în 2007 dreptul de gestionare a publicității din stațiile de așteptare din capitală pe care le repara, solicită peste 66 de milioane de euro de la Primăria Chișinău despăgubiri din cauza nerespectării drepturilor contractuale.
Contractul urma să fie valabil doar până în 2017, dar din cauza că nu a fost reziliat de Primărie, s-a prelungit automat până în 2022. În mod ciudat însă, peste 300 de stații din capitală și astăzi sunt pline de publicitate Epamedia. Fără a fi clar dacă mai e sau nu valabil contractul între Primărie și companie.
În același timp însă, Epamedia cere despăgubiri de peste 66 de milioane de euro de la Primărie, acuzând municipalitatea că a încălcat mai multe clauze contractuale. Primarul Ion Ceban nu a avut nicio reacție până la această oră în legătură cu acest litigiu, el limitându-se doar la a posta pe pagina sa de Facebook poze cu pavajul de pe trotuarele din capitală. Tot ce a apărut la acest subiect e un comunicat, pe site-ul Primăriei, în care se spune că Ceban nu are nicio treabă cu litigii de acest tip, deoarece ele fi apărut încă dinainte ca acesta să ajungă primar.
Iată însă ce spunea, în 2021, despre Epamedia, chiar viceprimarul lui Ion Ceban, celălalt Ceban, Ilie
Iar un an mai târziu, adică la 13 septembrie 2022, când în mod normal contractul între Epamedia și Primărie deja nu mai trebuia să fie valabil, chiar Ion Ceban deja lăuda această companie pentru că s-ar fi apucat de renovat stațiile. Stații care, apropo, pe parcursul a luni de zile, în special în 2024, erau pline cu fețele angajaților Primăriei Chișinău, tot ei și membri MAN. Sunt sigur că vă amintiți cu toții cum, anul trecut, practic în toate stațiile din capitală se aflau asemenea bannere.
Un alt aspect foarte interesant e că, din 2020, administrator al companiei Epamedia a devenit cetățeanul Igor Blanari, fost candidat PSRM la funcția de primar al suburbiei Budești. În 2019, când Blanari candida acolo, Ion Ceban mergea alături de el și-i susținea candidatura (Ion Ceban: În următorii 4 ani vom tripla fondurile alocate suburbiilor – PSRM – Partidul Socialiștilor din Republica Moldova).
Așadar, o adevărată încrengătură dubioasă, de pe urma căreia contribuabilul din capitală ar putea fi nevoit să achite peste un miliard de lei. O nebuloasă asupra căreia însă nici Ceban și nici subalternii săi nu aduc lămuriri. Nu se sinchisesc nici măcar să organizeze o conferință de presă în care să răspundă la întrebările jurnaliștilor și să anunțe ce vor face pentru a evita plata a peste un miliard de lei.
Și mai grav e că problema nu a apărut acum, ci încă din toamna anului trecut, când mai mulți consilieri din opoziție au semnalat pentru prima dată aceste riscuri. Chiar dacă atunci se promitea organizarea unor comisii formate din angajați ai Primăriei și consilieri, care să găsească soluții pentru depășirea litigiului, inițiativa nu s-a mai soldat cu nimic concret. Așa acum nici măcar Consiliul Municipal Chișinău nu se mai reunește deja de luni de zile deoarece ședințele sunt boicotate chiar de către consilierii din partidul lui Ceban.
Din păcate, acest litigiu care se poate încheia cu consecințe extrem de grave pentru capitală, arată încă o dată cum este administrat Chișinăul. Baza e pe lucrări de ochii lumii, gen pavaj și floricele, în timp ce adevăratele probleme rămân a fi ignorate.