Propaganda Moscovei în biserică
Caz ieșit din comun la Bălți. Preotul Pavel Petrov de la Biserica „Sfântul Mina” a ieșit în fața enoriașilor cu texte preluate din propaganda Moscovei, afirmând că guvernarea de la Chișinău aduce din Uniunea Europeană toate relele. Unul dintre acestea ar fi, potrivit preotului de la Bălți, că în unele școli din Chișinău există toalete „unisex”. Ministerul Educației spune că afirmațiile preotului Pavel Petrov reprezintă un fals. Declarațiile acestuia sunt criticate și de Mitropolia Moldovei. Urmăriți în continuare o investigație realizată de colegii noștri de la Nord News.
Colegii noștri au încercat să afle de la Pavel Petrov dacă a avut un asemenea discurs, pe 21 septembrie, în fața enoriașilor, însă acesta a negat cele înaintate.
Reprezentanții Ministerului Educației și Cercetării spun că în Republica Moldova nu există instituții de învățământ unde toaleta să fie una comună.
CORINA LUNGU, consultant principal, MEC: "În Republica Moldova, ca și în toată lumea, avem standarde a instituțiilor de învățământ, standarde sanitaro-igienice care prevăd, foarte clar, că blocurile sanitare pentru copiii care sunt, pentru băieți și pentru fete, nimeni absolut, nici într-un fel și nici într-un mod sau altceva, nu au fost modificate, nu a intervenit asupra lor."
Solicitat să comenteze situația din Bălți, reprezentantul Mitropoliei Moldovei, vicarul Ioan Moșneguțu, ne-a declarat că „preoții nu au dreptul să se implice în politică” și că „biserica este locul pentru rugăciuni”.
IOAN MOȘNEGUȚU, vicar, Mitropolia Moldovei: "Mitropolia regretă enorm aceste declarații. Or, preoții cunosc cu fermitate că amvonul bisericii trebuie să fie folosit pentru a vorbi despre Hristos și despre Evanghelie. Preoții nu au niciun drept de a se implica în politică."
„Mitropolia Moldovei ar trebui să nu admită ca o față bisericească să se implice în politică”, le-a declarat colegilor noștri de la Nord News Petru Macovei, directorul executiv al Asociației Presei Independente.
PETRU MACOVEI, directorul Executiv, API: "Preotul recurge la falsuri evidente, încercând să polarizeze anumiți enoriași împotriva Uniunii Europene. Minte cu nerușinare când afirmă că din Uniunea Europeană nu sunt aduse drumuri sau alte beneficii, deși realitatea demonstrează contrariul. Sunt absolut convins că acest personaj nu are loc în biserică și Mitropolia Moldovei ar trebui să ia atitudine față de asta."
Am încercat să aflăm de la Episcopul de Bălți Marchel dacă a discutat cu preotul Pavel Petrov și ce sancțiuni a primit. Până la ora editării știrii, Marchel nu a răspuns la apelurile noastre.








